Rzeszów - Poniedziałek, 12.05.2025
Reklama

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, jedna z najbardziej prestiżowych olimpiad dotyczących integracji europejskiej odbyła się już po raz piętnasty. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. W najlepszej dwunastce, która walczyła o prestiżowe nagrody, znalazło się aż dwóch reprezentantów Podkarpacia.

Olimpiada „Gwiezdny Krąg” skierowana jest do uczniów szkół średnich, a organizatorami są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski Biuro w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży. Konkurs składa się z trzech etapów tj. szkolnego, regionalnego i ogólnopolskiego.

„Regionalny etap olimpiady w naszym województwie od wielu lat jest koordynowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Cieszymy się, że po raz pierwszy w finale znalazł się nie jeden, lecz dwóch przedstawicieli Podkarpacia – Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie” – mówi Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji konkursowej etapu regionalnego, na co dzień pracująca w PIE ED – Rzeszów.

W całym kraju udział w przedsięwzięciu wzięło 2739 uczennic i uczniów, a do ścisłego finału przeszło 12 osób. W dwunastce znalazło się dwóch reprezentantów Podkarpacia. Był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci regionu znaleźli się w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu. W ogólnopolskim etapie Olimpiady finalistki i finaliści zmierzyli się zarówno z częścią ustną, jak i testową. Ponadto uczestniczyli w debacie. Wszystkie etapy były ocenianie przez wybitnych ekspertów ds. Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 6 grudnia br. w zabytkowej sali Ratusza Miejskiego w Słupsku.
Reklama
„Podkarpacie może być dumne, gdyż w tegorocznej edycji nasi reprezentanci znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium. Ponadto z moich rozmów z organizatorami olimpiady, podczas gali finałowej wynika, że przedstawicielowi łańcuckiego II LO niewiele brakło do wygrania całego konkursu” – podkreśla Dominik Łazarz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie.

Jan Sobuś, który zajął drugie miejsce, jest uczniem klasy trzeciej o profilu humanistycznym z elementami wiedzy o prawie i bezpieczeństwa narodowego II LO w Łańcucie. Zdobywca trzeciego miejsca  Aleksander Hycnar jest uczniem pierwszej klasy na dwujęzycznym profilu ekonomiczno-menedżerskim z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS w IX LO w Rzeszowie.

„Z Olimpiady Wiedzy o UE wyniosłem wiele cennych wiadomości, które przydać mi się mogą w codziennym życiu. Poza tym ta olimpiada, z uwagi na odbywającą się w ramach finałowego etapu debatę i odpowiedzi ustne, daje znakomitą możliwość poćwiczenia wystąpień publicznych” – mówi Jan Sobuś.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęło kilkunastu polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego m.in. Janusz Lewandowski, Robert Biedroń, Krzysztof Hetman, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski i Janina Ochojska. Tegoroczna edycja Olimpiady była szczególna ponieważ przypadła na rok, w którym obchodzono 15 rocznicę wstąpienia Polski do UE. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama