Rzeszów - Wtorek, 03.06.2025
Reklama

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Z tej okazji strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię. Fotografie zostaną pokazane w powstającym wydawnictwie.
 
– Zwracamy się ze społecznym apelem przede wszystkim do rodzin strażackich, aby sprawdzili stare albumy, kartony i pudełka. Poszukujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych. Zdjęcia te ilustrują naszą przeszłość na przestrzeni dziesięcioleci. To cenne i ważne dla nas materiały, które są obecnie rozproszone – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
 
To fotografie grupowe rzeszowskich strażaków, ujęcia z akcji bojowych, ćwiczeń, interwencji podczas pożarów. Zdjęcia ukazują pierwsze strażackie obiekty, wozy bojowe, sprzęt i wyposażenie. Występują również zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych i mundurach robione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Ciekawe są fotografie z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.
 
– 28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Wcześniej celem obrony przeciwpożarowej miasta funkcjonowały krótko Korpus Pompierów i Straż Miejska. Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – dzieli się historią straży Rafał Białorucki, regionalista.
 
Reklama
Komenda Miejska PSP w Rzeszowie do swojej akcji zaprosiła także Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych. Komenda liczy na pomoc i zaangażowanie pasjonatów pożarnictwa z całego regionu. W ten sposób powstanie swoista strażacka fototeka która, będzie zbiorem archiwalnych zdjęć dokumentujących działanie miejscowej straży pożarnej na przestrzeni wieków.
 
– Chcemy ocalić od zapomnienia losy rzeszowskiej straży pożarnej. Zebrane fotografie zostaną zarchiwizowane oraz poddane obróbce cyfrowej. Najciekawsze z nich zostaną  upublicznione w powstającym wydawnictwie o historii naszej straży. Część zostanie wydrukowana i będzie stałą ekspozycją na ścianach w budynku naszej komendy – planuje najbliższe działania komendant Tomasz Baran.
 
Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Więcej szczegółów na temat akcji można uzyskać dzwoniąc do st. kpt. Kingi Styrczuli, oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP pod nr tel: 790 588 998. Społeczna akcja zbiórki starych zdjęć trwa do końca marca 2022 r.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ratusz po raz czwarty ogłasza przetarg na budowę kładek rowerowych

RZESZÓW. Tym razem termin wykonania inwestycji kończy się 31 sierpnia 2021 roku

Rzeszów

"Koło" pojedzie ze zmienionym rozkładem od 16 marca. Ma to poprawić punktualność

Od 16 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład linii 0A i 0B. Zmiany dotyczą również linii nr 18 i 19.

Rzeszów

Rzeszów liderem rankingu "Miejsca Przyjazne Edukacji"

Rzeszów zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. Tuż za nim znalazł się Lublin i Białystok.

Rzeszów

17 nowych funkcjonariuszy w podkarpackiej Policji

RZESZÓW. 12 policjantów i 5 policjantek zasili szeregi podkarpackiej policji. Dziś odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Rzeszów

Targi Budownictwa w weekend w Rzeszowie. Organizatorzy wydali oświadczenie

Organizatorzy targów zapowiedzieli, że podczas wydarzenia „zostaną zachowane wszystkie procedury sanitarne zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego”.

Rzeszów

W Rzeszowie odbędzie się Finał Pucharu Polskiej Ligi Tenisa

RZESZÓW. 32 najlepszych tenisistów z całego kraju weźmie udział w Finale Pucharu Polskiej Ligi Tenisa, który rozegrany zostanie na kortach Spin w Rzeszowie 28 i 29 marca 2020 r.

Rzeszów

Rzeszowskie uczelnie wprowadzają działania profilaktyczne w związku z koronawirusem

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska podejmują działania profilaktyczne, w celu zminimalizowania skutków ewentualnego pojawienia się koronawirusa.

Reklama