Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

W niedzielę Dzień Serca na rzeszowskim Rynku

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 26 września odbędzie się XXI edycja obchodów Dnia Serca w Rzeszowie. Organizowane od ponad dwóch dekad wydarzenie stanowi zwieńczenie szeregu działań z zakresu edukacji i promocji zdrowego stylu życia, prowadzonych przez Podkarpacki Oddział PTK i CM MEDYK. Jak co roku organizatorzy imprezy zapowiadają szereg wyjątkowych atrakcji.

Tegoroczne działania poprzedzające Dzień Serca po raz kolejny odbywały się pod hasłem #DajemySerce. Akcja miała na celu edukację prozdrowotną mieszkańców miasta w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie. – Miasto Rzeszów, jako partner akcji #DajemySerce chętnie angażuje się w organizację wydarzenia, ponieważ bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Wiemy jaką wartość mają działania profilaktyczne, dlatego chętnie wspieramy i będziemy wspierać podobne inicjatywy – podkreśla Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Tegoroczny Dzień Serca rozpocznie się w niedzielę o godz. 14:30 na rzeszowskim rynku. Zaproszeni specjaliści poruszą tematy istotne pod względem przeciwdziałaniu chorób serca. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość wykonania badań profilaktycznych oraz skonsultować się m.in. z kardiologiem, psychologiem czy dietetykiem. Dodatkowo odbędą się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości, przygotowane przez Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz firmę Schiller Polska. Na miejscu będzie można również oddać krew oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19. – Dzień Serca to okazja, aby dodatkowo zachęcić Rzeszowian do troski o swoje serce. Zdrowy układ krążenia to podstawa, a wpływ na jego funkcjonowanie ma bardzo wiele czynników. Często odkładamy dbanie o własne zdrowie „na później”, a to właśnie profilaktyka zdrowotna ma kluczowe znaczenie, pozwala najbardziej efektywnie ratować ludzkie życie – podkreśla Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK.
Reklama
Na uczestników wydarzenia czekać będą również atrakcje dodatkowe, m.in. Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby, występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej czy wystawa zabytkowych samochodów. Organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia, takich jak warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, zaplatanie warkoczyków czy trampoliny. Obchody XXI Dnia Serca w Rzeszowie zwieńczy koncert zespołu The Freeborn Brothers.

Imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Dzikich Zup. Na płycie rynku ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4000 porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie również świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek prowadzane przez lokalną legendę cukiernictwa – Kazimierza Raka. Ciekawą propozycję ma także Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie – pierwszy w Rzeszowie kombinezon symulacji odczuć starczych. Zakładając kombinezon możemy przez chwilę poczuć się jak osoba w podeszłym wieku. Poczuć na własnej skórze jakie ograniczenia ruchowe ma senior i zrozumieć go znacznie lepiej jego potrzeby - mówi Barbara Stafiej, Prezes Stowarzyszenia.

Dzień Serca to wydarzenie organizowane rokrocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO oraz UNICEF. W Rzeszowie jest obecne od 21 lat, dzięki czemu na stałe wpisało się w kalendarz imprez miasta. Ubiegłoroczny Dzień Serca zaowocował zakupem pojemnika na nakrętki w kształcie serca. Inicjatywa, która pomaga wspierać niepełnosprawne dzieci spotkała się z entuzjazmem i dużym zaangażowaniem mieszkańców w zbiórkę. W tym roku, dzięki współpracy ze rzeszowskimi firmami na terenie miasta pojawią się dwa kolejne takie pojemniki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wzrośnie liczba lotów z Rzeszowa do Monachium. Pierwsze samoloty wystartują już 31 marca

RZESZÓW. Od 31 marca samoloty z Podkarpacia do stolicy Bawarii będą odlatywać o godzinie 06:15 i 13:20 każdego dnia.

Rzeszów

Do końca sierpnia powstanie prawoskręt z ul. Słowackiego na ul. Szopena

RZESZÓW. Inwestycja kosztować będzie Ratusz ok. 674 tys. zł.

Rzeszów

Wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Zagospodarowaniem zajmie się MPGK

RZESZÓW. godnie z nowymi wytycznymi mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. 

Rzeszów

Wzrasta liczba „niebieskich kart” w Rzeszowie. Ofiarami najczęściej padają kobiety

RZESZÓW. W 2018 roku mieliśmy 244 przypadków wszczęcia procedury.

Rzeszów

Radny interpeluje w sprawie poszerzenia ul. Herbowej, Senatorskiej, Miejskiej i Strzelców

RZESZÓW. Zdaniem radnego fatalny stan tych ulic wiąże się z wykonaniem kanalizacji deszczowej.

Rzeszów

Na dworcu PKS w Rzeszowie okradziono 16-latka. Sprawca pytał jakiemu klubowi kibicuje

RZESZÓW. Mężczyzna, w rejonie dworca PKS, zaczepił czekającego na autobus 16-latka. 

Reklama