Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

Władze miasta ponownie o poszerzeniu granic Rzeszowa

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na wtorkowej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały, dotyczący zmiany granic miasta Rzeszowa. Chcą przyłączyć Racławówkę Doły, Pogwizdów Nowy oraz Malawę.

Tadeusz Ferenc nie przestaje „walczyć” o kolejne poszerzenia miasta. Złożony projekt uchwały ma na celu rozpoczęcie konsultacji z mieszkańcami stolicy województwa podkarpackiego w sprawie zmiany granic. Jak wiadomo, już od dłuższego czasu mieszkańcy tych terenów zabiegają o włączenie do Rzeszowa. Mowa o Racławówce Doły z gminy Boguchwała, Malawie z gminy Krasne oraz  Pogwizdowie Nowym z gminy Głogów Małopolski.

„Rzeszów stoi przed historyczną szansą przekształcenia się w miasto centralne obszaru metropolitalnego (…) Powiększenie obszaru Rzeszowa do około 200 km2 i wzrost liczby mieszkańców do ponad 200 tysięcy jest drogą do dalszego dynamicznego rozwoju miasta i całego regionu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Reklama
Konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa będą możliwe jedynie wtedy, gdy radni, podczas wtorkowej sesji, zgodzą się na ich przeprowadzenie większością głosów. Jeżeli mieszkańcy będą „za”, to kolejnym krokiem będą konsultacje w ww. sołectwach. Później opinię w sprawie przedstawi wojewoda, następnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na samym końcu pozostaje akceptacja rządu.

Przypomnijmy, że w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa o ww. sołectwa odbywało się już podobne postępowanie, które nie zakończyło się takim wynikiem, jakiego władze stolicy innowacji by sobie życzyły.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trójka mężczyzn przy ul. Krakowskiej pobiła trzech mężczyzn i kobietę. Dwie osoby przewieziono do szpitala

RZESZÓW. W niedzielę po godzi 1.00, policjanci interweniowali przy ul. Krakowskiej, gdzie pod jednym z lokali doszło do pobicia.

Rzeszów

Pokojowa demonstracja „Rzeszów przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem” już 27 lipca

RZESZÓW. W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Białymstoku, w Rzeszowie pod Urzędem Wojewódzkim odbędzie się pokojowa demonstracja.

Rzeszów

W rejonie C.H. Nowy Świat zamontowano sygnalizację świetlną

RZESZÓW. Sygnalizacja świetlna została zamontowana na przejściu dla pieszych prowadzącym z parkingu centrum handlowego na ul. Karola Lewakowskiego

Rzeszów

Parking dla klientów ZUS-u w Rzeszowie będzie czasowo zamknięty

RZESZÓW. Utrudnienia związane są z planowanym remontem.

Rzeszów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie ma cztery nowe hybrydy [FOTO]

RZESZÓW. „Uważam osobiście, że nasza policja działa doskonale. Jako miasto wspomagamy policję” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Reklama