Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Dodano: 12.01.2024 r. / ws

18 stycznia 2024 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie zatytułowane "Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty" z udziałem samego artysty. Wydarzenie zaplanowano w gmachu głównym muzeum przy ul. 3 Maja 19 o godz. 14.00 .

Pieniądze na zakup dzieł pochodzą ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego. Są to dwa monumentalne obrazy autorstwa prof. Tadeusza Boruty, o wymiarach 340 na 210 cm oraz 275 na 180 cm.

Pierwszy obraz „Otwarcie piątej pieczęci (wg. Ap 6, 9-11) z lat 1991-92 to wielopostaciowa kompozycja, nawiązująca ikonograficznie do tekstów apokaliptycznych. Drugi obraz „Poszukiwanie formy na Polonię” z 2000 r., to kompozycja, w której ujęte zostało symbolicznie, zagadnienie fenomenu autokreacji.

Obrazy prof. Tadeusza Boruty, artysty którego można nazwać klasykiem sztuki XX i XXI w. a jednocześnie artystą rodzimym, związanym z Uniwersytetem Rzeszowskim i podkarpackim środowiskiem artystycznym, wzbogacą Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Tadeusz Boruta (ur. 1957 r. w Krakowie) jest artystą malarzem, teoretykiem sztuki, kuratorem wystaw, prof. zw. zatrudnionym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie od 2010 r. jest kierownikiem Zakładu Malarstwa. Od 2015 r. jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jego twórczość malarska sytuuje go w nurcie symbolizmu egzystencjalnego związanego z kręgiem figuracji krakowskich. Prowadzi także badania teoretyczne z zakresu ikonologii i teologii dzieła sztuki. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP (dyplom w 1983 r. w pracowni prof. St. Rodzińskiego). W latach 80. był jednym z twórców ruchu kultury niezależnej, za co w 2016 r. został odznaczony Medalem „Dziękujemy za Wolność”.

Prezentował swoje obrazy na 71 wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych, m.in. w: Martin-Gropius-Bau w Berlinie (1996), Schirn Kunsthalle we Frankfurcie n/Menem (2000), Muzeum Narodowym we Wrocławiu (2005/6, 2007), Muzeum Narodowym w Warszawie (1994), Muzeum Narodowym w Krakowie (1991, 1994, 1999, 2010, 2016, 2019), w Warszawskiej Zachęcie (1990, 1993, 2000), Muzeum Narodowym w Gdańsku (1991, 1994, 2005, 2021), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w Warszawie (1991, 2022).

Prof. Tadeusz Boruta był kuratorem zbiorowych wystaw problemowych, m.in.: „Cóż po artyście w czasie marnym” (1990) w warszawskiej Zachęcie i w krakowskim Muzeum Narodowym (1991); „I barbari nel giardino” w Bolonii (1998); Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980-89, w krakowskim Muzeum Narodowym (2010) i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (2012).

Jest on laureatem wielu nagród artystycznych. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2019 Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, oraz Medalem Per Artem Ad Deum.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Beethoven, Čiurlionis, Karłowicz w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy (24.04) wieczór symfoniczny filharmonicy podkarpaccy pod batutą Robertasa Šervenikasa wykonają utwory trzech kompozytorów. Salę widowiskową wypełnią dźwięku muzyki Beethovena, Čiurlionisa oraz Karłowicza. Solistą wieczoru będzie duński pianista młodego pokolenia -...

Aktualności

Jazz, fotografia i film. Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

W sobotę, 25 kwietnia o godzinie 19:00 w kamienicy przy ulicy Kazimierza 25 w Rzeszowie odbędzie się koncert „Cul-De-Sac" — nieoczywiste wydarzenie łączące muzykę jazzową z fotografią i formą filmową.

Aktualności

Powiększa się line-up Rzeszowskich KultURaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ogłaszają kolejnych artystów, którzy dołączają do tegorocznego line-upu. Na scenie pojawią się Michał Szczygieł oraz Waima – reprezentanci młodego pokolenia polskiej sceny muzycznej.

Aktualności

Spektakl teatru Maska nagrodzony na międzynarodowym festiwalu

Spektakl rzeszowskiego teatru lalek „Maska” został uhonorowany dwiema nagrodami na zakończonym kilka dni temu IV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Klasyka Od-Nowa" w Będzinie.

Aktualności

WDK w Rzeszowie zapowiada wyjątkowy koncert pełen zabawy na Dzień Dziecka

31 maja 2026 roku o godz. 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert rodzinny „Paplajki na Dzień Dziecka”. Wydarzenie skierowane jest do najmłodszych oraz ich opiekunów i łączy elementy...

Aktualności

Young Leosia dołącza do line-upu Rzeszowskich Kulturaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odsłaniają kolejne elementy tegorocznego line-upu. Do wcześniej ogłoszonych wykonawców dołącza Young Leosia – jedna z najgłośniejszych postaci młodej sceny rapowej w Polsce.

Aktualności

45-lecie RSC. Zespół wraca na scenę i zagra swoje hity w zupełnie nowych aranżacjach

Z okazji jubileuszu 45-lecia działalności artystycznej, rzeszowska legenda polskiego rocka – zespół RSC - przygotował dla swoich fanów niezwykłe wydarzenie. Po latach przerwy formacja powraca na scenę z koncertem symfonicznym, którego realizacja...

Aktualności

Cztery horrory w jedną noc. Nocny maraton filmowy w Heliosie

Kino Helios organizuje całonocny maraton horrorów. Wydarzenie odbędzie się w nocy z 17 na 18 kwietnia 2026 roku — pokazy rozpoczną się o godz. 23.00 i potrwają do około godz. 6.50 rano.

Reklama