Rzeszów - Poniedziałek, 03.08.2026
Reklama

Sezon artystyczny w "Siemaszce" trwa. W sobotę premiera nowego spektaklu

Dodano: 10.07.2020 r. / ViC

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraca do gry. Pierwszym wydarzeniem, w jakim będą mieli okazję uczestniczyć widzowie, będzie długo wyczekiwana premiera sztuki Witolda Gombrowicza.

Premiera

W najbliższą sobotę, 11 lipca odbędzie się premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. Ten tytuł ostatni raz gościł w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej niemal 20 lat temu. Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi.

Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który wyjątkową sympatią darzy właśnie twórczość Witolda Gombrowicza. Jego dramaty i prozę przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia” Moliera oraz „Sztuki” Yasminy Rezy. Scenografia to dzieło uznanego scenografa i malarza Macieja Preyera, a muzykę skomponował działający twórczo na wielu polach Mateusz Śmigasiewicz.

Na scenie zobaczymy aktorów z zespołu artystycznego „Siemaszki”. W roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a role królewskiej pary – królowej Małgorzaty i króla Ignacego – Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński. W Szambelana wcieli się Robert Chodur, a w pozostałe gombrowiczowskie postaci: Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak i Wojciech Kwiatkowski. Po raz kolejny na rzeszowskiej scenie gościnnie zagra znany z roli Korowiewa w inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” Kacper Pilch.

59. Międzynarodowy Dzień Teatru

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.

Sezon artystyczny trwa

W tym roku wyjątkowo Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. W wakacyjne weekendy tetar zaprasza widzów na spektakle na Dużej Scenie. Będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą już „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl „Tańcz mnie. Cohen” oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki”. Jest też propozycja dla najmłodszych. W sierpniu na scenę powróci słynny Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem szczególnych warunków uczestnictwa. Osoby wybierające się do Teatru proszone są o wcześniejsze zapoznanie się z nimi na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle można nabyć w teatralnych kasach oraz przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszów świętuje 20. Noc Muzeów. Zobacz, co przygotowały miejskie instytucje [PROGRAM]

W sobotni wieczór osiemnaście instytucji otworzy swoje drzwi po godzinach — od muzeów i galerii po teatr, bibliotekę i dom kultury. To jubileuszowa edycja wydarzenia, które od 2006 roku stało się jednym...

Aktualności

Bieszczadzki klimat w sercu Rzeszowa. W weekend wyjątkowy festiwal [PROGRAM]

15 i 16 maja 2026 r. w sercu stolicy Podkarpacia będziecie mogli poczuć bieszczadzki klimat. Rzeszów na dwa dni stanie się Bramą Karpat.

Aktualności

Oto Złota Piętnastka finalistów tegorocznej edycji „Carpathia Festival”

Jury kwalifikacyjne wyłoniło Złotą Piętnastkę finalistów, którzy powalczą o Grand Prix w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. W tym roku do festiwalu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, z 10 krajów świata.

Aktualności

Chivas i Eryk Moczko zamykają line-up Rzeszowskich KultURaliów

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odkrywają kolejne i zarazem ostatnie karty tegorocznego line-upu. Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączają: Chivas i Eryk Moczko. Nowi wykonawcy

Aktualności

Rowerowa impreza na rzeszowskim Rynku z koncertem Natalii Nykiel

Bezpłatne konsultacje lekarskie, warsztaty rowerowe, pokazy pierwszej pomocy, a na finał koncert Natalii Nykiel — tak będzie wyglądało plenerowe wydarzenie realizowane w ramach ogólnopolskiego programu Rowerowa Polska PZU. Wstęp wolny.

Aktualności

Wybitny plakacista w Rzeszowie. Lex Drewinski na zakończenie Biennale Plakatu Muzycznego

12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów — profesorem Lexem Drewinskim. Wydarzenie będzie zwieńczeniem I Międzynarodowego Biennale Plakatu Muzycznego.

Aktualności

Pierwsza w tym roku plenerowa potańcówka dla seniorów

Już w najbliższą sobotę, część rzeszowskich Bulwarów zamieni się w taneczny parkiet. Po raz pierwszy w tym roku odbędzie się impreza taneczna dla starszych mieszkańców miasta.

Aktualności

Ruszyły zgłoszenia na XXIV Podkarpackie Konfrontacje Fotograficzne w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne z Podkarpacia do udziału w XXIV Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych. Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

Reklama