Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

Dodano: 17.06.2026 r. / Redakcja

Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe
Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

16 czerwca 2026 roku na podrzeszowskim lotnisku odbyła się konferencja prasowa poświęcona oficjalnemu uruchomieniu zmodernizowanego centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB). Głównym tematem wydarzenia z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz zarządu lotniska z prezesem Adamem Hamryszczakiem na czele było wdrożenie nowoczesnych skanerów służących do prześwietlania bagażu podręcznego (EDSCB) w standardzie C3, które zmieniają sposób przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa i poprawiają komfort podróżnych.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Trzecie lotnisko w Polsce bez limitu 100 ml

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka przekonywał, że wprowadzone zmiany pozwolą usprawnić kontrolę, zmniejszyć liczbę czynności po stronie pasażerów oraz zwiększyć skuteczność wykrywania zagrożeń. Adam Hamryszczak podkreślił również, że podrzeszowskie lotnisko jako trzecie w Polsce zniosło limit 100 ml płynów.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Z kolei Władysław Ortyl zaznaczył, że Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka jest jednym z najważniejszych motorów rozwoju regionu, dlatego wymaga systematycznych inwestycji.

– Lotnisko jest jednym z kluczowych czynników rozwojowych Podkarpacia. Dlatego ten projekt musi być konsekwentnie rozwijany i wspierany kolejnymi inwestycjami. Właściwie nie ma kwartału, abyśmy nie spotykali się przy okazji rozpoczęcia lub zakończenia kolejnego przedsięwzięcia. To pokazuje, że rozwój portu jest procesem ciągłym i dobrze zaplanowanym – mówił marszałek.

Co zmienia się dla pasażerów

Wdrożona w Jasionce technologia C3 znacznie upraszcza procedury kontroli.

– Pasażerowie obsługiwani na nowych stanowiskach mogą pozostawić w bagażu podręcznym elektronikę, a także płyny do 2 litrów, bez obowiązującego dotąd limitu 100 ml. Nowe skanery zapewniają dokładniejszą analizę zawartości bagażu przy jednoczesnym ograniczeniu liczby czynności, które pasażer musi wykonywać samodzielnie – informuje biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Nowoczesna technologia pozwala na skrócenie czasu kontroli oraz zmniejszenie ryzyka zatorów w godzinach szczytu. Lotnisko podkreśla również, że dzięki nowym urządzeniom większy komfort i poprawę dostępności zyskali także pasażerowie z niepełnosprawnościami.

Mniej urządzeń, większa wydajność

Inwestycja na podrzeszowskim lotnisku została zrealizowana w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa operacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka poprzez modernizację centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB)". Zadanie obejmowało montaż 3 skanerów rentgenowskich do wykrywania materiałów wybuchowych dla bagażu kabinowego w standardzie C3, 3 automatycznych systemów transportu kuwet (ATRS), 4 bramek dostępu do strefy kontroli oraz 20 kamer monitoringu obejmujących obszar PKB wraz z modernizacją systemu monitoringu wizyjnego.

Nowa infrastruktura pozwoliła zoptymalizować przestrzeń i zmniejszyć liczbę urządzeń kontrolnych z sześciu do trzech, zachowując pełne parametry bezpieczeństwa. Port podkreśla również, że nowy sprzęt zużywa co najmniej 30 proc. mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe wyposażenie.

Koszt i finansowanie

Nowoczesny sprzęt dostarczyło konsorcjum firm DIMARK S.A. i ANGLOSEC Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 13.495 tys. zł brutto (w tym dofinansowanie z Programu FEnIKS 6.675 tys. zł oraz wkład własny lotniska 6.820 tys. zł brutto).

Port zapowiada bieżące monitorowanie systemu w warunkach operacyjnych oraz prowadzenie działań informacyjnych dla pasażerów, tak aby nowe zasady kontroli były jasne i jednolicie stosowane. Lotnisko równocześnie kontynuuje realizację szeregu innych projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

II tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Konrad Fijołek vs Waldemar Szumny

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów na Prezydenta Miasta Rzeszowa. W II turze obecny prezydent Konrad Fijołek zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Waldemarem Szumnym.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstało nowe boisko

RZESZÓW. Przy ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie powstało nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe. Obiekt o wartości 417 tys. zł powstał w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Wypadek w Wólce Niedźwiedzkiej. 35-letni mężczyzna trafił do szpitala

Dziś rano w Wólce Niedźwiedzkiej w powiecie rzeszowskim samochód osobowy potrącił przechodzącego przez jednię 35-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala.

Rzeszów

Przebudowany odcinek DW 878 z Rzeszowa do Jasionki oficjalnie otwarty

RZESZÓW. Koszt inwestycji to prawie 150 mln złotych.

Rzeszów

Wybrano wykonawcę PCLA. Zrealizuje inwestycję za 194 mln zł

RZESZÓW. Firma Mirbud  wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Koszt inwestycji to 194 mln zł. Nowy stadion ma być gotowy jesienią 2026 roku.

Rzeszów

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie. Ruszył przetarg na wykonawcę inwestycji

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która zajmie się rozbudową Szkoły Podstawowej nr 21 przy w Rzeszowie. Wykonawca inwestycji będzie miał czas do końca maja 2026 na jej realizację.

Rzeszów

Wystawa zabytkowych motocykli żużlowych na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. W dniach 5 - 8 kwietnia 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się wystawa z okazji 100-lecia żużlu. Na ekspozycji prezentowane będą zabytkowe motocykle żużlowe - najstarszy pochodzi z 1934 roku.

Rzeszów

Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli bezpłatnie dojechać autobusem MPK do lokali wyborczych.

Reklama