Rzeszów - Niedziela, 24.08.2025
Reklama

Rzeszów wesprze ekologiczne ogrzewanie mieszkań

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa dostaną szansę na uzyskanie wsparcia m.in. do wymiany źródeł ciepła i systemów ogrzewania wody oraz uzupełniająco poprawę energochłonności mieszkań. Będzie to możliwe dzięki przystąpieniu przez miasto do realizacji dwóch ekologicznych programów: „Ciepłe Mieszkanie” i „STOP SMOG”.

Pierwszy z programów – „Ciepłe Mieszkanie” jest finansowany z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Rzeszów złoży wniosek o przystąpienie do tego programu i jeśli tylko zostanie on rozpatrzony pozytywnie, umożliwi mieszkańcom uzyskanie wsparcia.

Wsparcie z tego programu jest przeznaczone dla budownictwa wielomieszkaniowego, ale nie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku Rzeszowa pozwoli to sięgnąć po dotację około 300 właścicielom mieszkań, na przykład w starszych kamienicach w centrum miasta, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.

- Dotacje będą mogły sięgnąć nawet 95 procent wydatków, jakie właściciel mieszkania poniesie na wymianę pieca na ekologiczny, albo podłączenia mieszkania do ciepła systemowego. Przy okazji będzie mógł wnioskować także na przykład na wymianę stolarki okiennej – mówi dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.
Szczegóły i zasady działania programu miasto opublikuje po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu.
Reklama

Jednocześnie Rzeszów przystępuje także do rządowego programu STOP SMOG, którego celem jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Mają one polegać na wymianie urządzeń lub systemów grzewczych ogrzewających budynki jednorodzinne, albo urządzeń lub systemów grzewczych podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach. Celem zmian ma być spełnienie standardów niskoemisyjnych, a także zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na ciepło grzewcze.

W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. W przypadku pojedynczej nieruchomości koszt zadań, na które będzie można wnioskować o pieniądze będzie mógł wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych. Zasady programu przewidują całościowe sfinansowanie inwestycji przez pieniądze rządowe oraz z budżetu miasta. Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór dla mieszkańców, a szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Rzeszów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do RBO

RZESZÓW. 161 propozycji zadań zgłosili mieszkańcy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja, a głosowanie rozpocznie się 8 września.

Rzeszów

Na Zalesiu powstanie ogród botaniczny

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie nowa, zielona atrakcja – ogród botaniczny. Jego pierwszym elementem będzie park dendrologiczny.

Rzeszów

Tragiczne zdarzenie w Brzezówce. Nie żyje 47-letni mężczyzna

RZESZÓW. Trwa ustalenie okoliczności śmierci 47-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. 

Rzeszów

W piątek przejazd hulajnóg przez Rzeszów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W piątek (21.07) w Rzeszowie odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Zlot Hulajnóg. Hulajnogiści i hulajnogistki przejadą głównymi ulicami miasta. Miejscami mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu. Wydarzenie organizuje Rzeszowska Masa Krytyczna i...

Rzeszów

W weekend zlot foodtrucków w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna edycja Street Food Festival. Przez trzy dni będziecie mogli posmakować kuchni z różnych stron świata. W programie również muzyka na żywo, zabawy dla dzieci oraz pokaz kulinarny.

Reklama