Rzeszów - Niedziela, 16.11.2025
Reklama

Budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana zmieni całkowicie swoje oblicze

Dodano: 07.11.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Budynek A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie rozbudowany. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku.

Istniejący kompleks budynku A1 składa się z dwóch części, wysokiej trzykondygnacyjnej „A” i niskiej parterowej „B” połączony łącznikiem (holl wejściowy). Cześć „B” to obecnie budynek parterowy częściowo podpiwniczony, który powstał w latach 90 ubiegłego wieku w różnych etapach. Konstrukcyjnie składa się z czterech części odylatowanych od siebie.

W centralnej części budynku znajduje się główne wejście do budynku. Z lewej strony budynku na parterze od strony głównego wejścia znajduje się aula wykładowa, z prawej strony są  gabinety Rektora i Prorektorów, natomiast w części środkowej znajduje się hol oraz szatnie.

Duża Aula widowiskowo-wykładowa obecnie może pomieścić około 280 osób (słuchaczy) w piętnastu rzędach, natomiast druga sala to Mała Aula wykładowa, która może pomieścić jednorazowo 150 osób. Ponadto w budynku znajdują się pomieszczenia socjalno-magazynowe, toalety i pomieszczenia gospodarcze.

Dodatkowa kondygnacja

Jak na razie trwają prace projektowe, wykonywane przez S.T. Architekci z Rzeszowa, które zakończą się w pierwszym kwartale 2020 roku. Dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR, informuje, że przed okresem wakacyjnym planowane jest wyłonienie wykonawcy i w okresie wakacyjnym przystąpienie do realizacji nadbudowy. Inwestycja zakłada również rewitalizację elewacji budynku.
Reklama
Nowe aule i sala senatu

Zakres przyszłych robót budowlanych ma objąć nadbudowę o jedną kondygnację istniejącego budynku w części B, gdzie będą znajdować się gabinety rektora oraz prorektorów. Istotnym elementem inwestycji będzie także przebudowa istniejącej dużej auli, by powiększyć ilość miejsc siedzących o kolejne 50 kosztem pomieszczeń, które aktualnie przylegają do auli.

Zmodernizowana będzie także mała aula. Wobu przypadkach prace wiążą się m.in. z wykonaniem nowego nagłośnienia oraz nową aranżacja wnętrza, wymianą posadzek, montażem podwieszonych paneli akustycznych sufitowych, oświetlenia, a także krzeseł audytoryjnych. Nową salę senatu przewiduje się poprzez nadbudowę holu i wysunięcie go przed lico budynku opierając konstrukcyjnie wysuniętą na słupach.

Terminy i koszty

Istniejąca powierzchnia zabudowy wynosi 1565 m2, zaś po dobudowie zwiększy się do 1860 m2. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 16 mln zł., zaś przewidywany termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2021r.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na os. Kotuli powstanie wodny plac zabaw. Mieszkańcy protestują [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Mieszkańcy osiedla są przeciwko lokalizacji atrakcji.

Rzeszów

Rozmowy o gospodarce i sposobach na aktywizację biznesową - kolejny Kongres Business Without Limits za nami

W dniach 13-14 czerwca br. w G2A Arena odbyła się kolejna edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres Business Without Limits. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne i aktualne tematy...

Rzeszów

28 czerwca upływa termin zgłoszeń propozycji do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020

RZESZÓW. Głosowanie na projekty rozpocznie się 30 sierpnia br.

Rzeszów

Usunięto awarię na basenach otwartych. Mieszkańcy już dzisiaj ponownie mogą z nich korzystać

RZESZÓW. Wczoraj o godzinie 20.15 udało się naprawić pompy przepływowe, odpowiedzialne za oczyszczanie wody.

Rzeszów

1 lipca rusza remont wiaduktu Śląskiego. Będą utrudnienia w komunikacji i opóźnienia MPK-ów

RZESZÓW. Inwestycja za ok. 1 mln zł wiąże się m.in. ze znacznymi utrudnieniami w komunikacji, które potrwają do końca sierpnia.

Rzeszów

Toast urodzinowy przy Fontannie Multimedialnej dla Tomasza Stańki. Wystąpią zagraniczni goście

RZESZÓW. Wystąpią m.in. członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko.

Rzeszów

Baseny otwarte wciąż nieczynne. Trwa naprawa awarii

RZESZÓW. Baseny otwarte wciąż nieczynne.

Reklama