Rzeszów - Środa, 22.10.2025
Reklama

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

Dodano: 31.01.2024 r.

Wizualizacja: EY Parthenon
Wizualizacja: EY Parthenon
RZESZÓW. Miasto szykuje dużą inwestycję w centrum Rzeszowa. Chodzi o zapowiadaną od dawana przebudowę wysłużonej Hali Targowej oraz zagospodarowanie na nowo dużego terenu w jej sąsiedztwie. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rzeszowa, firma Ernst & Young przedstawiła projekt rewitalizacji Hali Targowej oraz zagospodarowania 16 hektarów terenu wokół niej. Jego autorką jest architekt Aleksandra Wasilkowska, a sama Halę Targową zaprojektował prof. Stanisław Kuś.

Koncepcja zakłada nowoczesne podejście do przestrzeni połączone z szacunkiem do tradycji i historii. Nowa przestrzeń w centrum miasta, ma spełniać jednocześnie kilka funkcji: handlową, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz kulturalno-rozrywkową. W jej otoczeniu mają powstać również budynki mieszkalne.

- Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Nowa koncepcja tej miejskiej przestrzeni, zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej,  ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Ten 16-hektarowy obszar ma mieć przede wszystkim więcej zielni. Otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw Plac Wolności ma być parkiem z małą architekturą. Budynki, które powstaną w pobliżu, mają nawiązywać do wyglądu hali targowej i wizualnie wpisać się w już istniejące.
Reklama
- Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię – mówiła o swoim projekcie architekt Aleksandra Wasilkowska.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa podczas wczorajszej konferencji, kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji, to:
  • przygotowanie odpowiednich dokumentów do modernizacji hali i otoczenia
  • stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu
  • poszukiwanie partnerów do realizacji projektu
- Miasto chce sfinansować halę targową i jej okolice, Jutrzenkę w jakiejś mierze , natomiast części związane z budownictwem mieszkaniowym chcielibyśmy, żeby można je było zrealizować w partnerstwie z podmiotami prywatnymi, które tego typu działalnością się zajmują – mówi Konrad Fijołek.

W najbliższym nowa koncepcja Hali Targowej i jej otoczenia zostanie przedstawiona handlowcom i mieszkańcom miasta.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych

RZESZÓW. Bus przewożący osoby z niepełnosprawnością dachował po zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku zginęły dwie osoby, siedem trafiło do szpitali. Utrudnienia na autostradzie mogą potrwać kilka godzin.

Rzeszów

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dwie kobiety zostały poszkodowane w dwóch wypadkach, do których doszło dziś rano na ulicach Rzeszowa. Na ul. Rejtana kierujący fiatem potrącił 59-letnią kobietę, a na ul. Hanasiewicza kierująca chevroletem potrąciła 48-latkę....

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Reklama